Τρίτη 27 Αυγούστου 2013

Η ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ... ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ...

Καλημέρα φιλαράκια μου!!! Καταλαβαίνω πως η μέρα για τους φίλους μου τους Παοκτσήδες είναι ατελείωτη, οι ώρες δεν περνάνε με τίποτα μέχρι τις 21:45. Υπομονή λίγο ακόμη και το βράδυ παίρνουμε θέση απέναντι από τις τηλεοράσεις μας για την πιο σημαντική αναμέτρηση της ιστορίας του ΠΑΟΚ.... Μέχρι την επόμενη...

113  ΠΑΟΚ - ΣΑΛΚΕ  Χημ. 1,90  (0-1/2-3)

Τέτοιες βραδιές είναι που βρίσκεις όλη την ουσία και την μαγεία του να είσαι οπαδός μιας ποδοσφαιρικής ομάδας. Όλη η ομορφιά του ποδοσφαίρου είναι αυτά τα 90' που η ομάδα σου αγωνίζεται για να πετύχει κάτι σπουδαίο, κάτι που θα πετύχει για πρώτη φορά. Αν το αποτέλεσμα είναι νικηφόρο το γκολ του Στοχ στην Γερμανία θα μείνει για πάντα στη μνήμη όλων! Θα είναι μια από τις αναμνήσεις που κάνει περήφανους τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, μια στιγμή της ιστορίας της ομάδας που θα κάνει μικρά παιδιά να επιλέξουν να γίνουν κι αυτά "παοκτσάκια"! Όλα αυτά όμως μόνο αν απόψε μπορέσει η ομάδα του δικεφάλου να υπερασπιστεί αυτό το 1-1 που της δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση, μια πρόκριση που θα σημαίνει την αλλαγή επιπέδου της ομάδας κατακόρυφα προς τα επάνω.
 Την προηγούμενη εβδομάδα μόνο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μας δικαίωσε στις επιλογές μας. Παρ' όλο που στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστος με καμία από τις γραμμές του να λειτουργούν σωστά, η Σάλκε βρέθηκε σε ακόμη πιο κακή βραδιά μην μπορώντας να βρει με ορθόδοξο τρόπο λύσεις απέναντι στην μαζική αλλά άσχημα οργανωμένη άμυνα των παικτών του ΠΑΟΚ και μόνο από μερικές καραμπόλες κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η αντίδραση ήταν αναγκαία και η ισοφάριση θα μπορούσε να 'ρθει στην ευκαιρία του Λούκας που ήταν και η μοναδική καλή στιγμή των φιλοξενουμένων.  Στο Δεύτερο το μόνο διαφορετικό που είδα ήταν πως απλά σε κάποιες στιγμές μπόρεσαν οι ποδοσφαιριστές του δικεφάλου να κρατήσουν λίγο την κατοχή δίνοντας ανάσες στην άμυνα και φυσικά η κλάση του Σλοβάκου που αφού η "προειδοποίηση" του δεν λήφθηκε σοβαρά υπ' όψιν από τους Γερμανούς στο δεύτερο σουτ δεν αστόχησε...
  Απόψε δεν πιστεύω πως θα δούμε ένα πολύ διαφορετικό παιχνίδι. Η Σάλκε παραμένει σε αγωνιστική κρίση και ο ΠΑΟΚ (με την πολύ σημαντική απουσία του Λάζαρ στο κέντρο) θα τα παίξει όλα για όλα προσπαθώντας πρωταρχικά να κρατήσει το μηδέν κάτι που πιστεύω πως μπορεί να το κάνει. Με τη σκέψη κυρίως στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο αφού και οι Γερμανοί δεν θα ρισκάρουν από νωρίς αφήνοντας κενά στην άμυνα τους παίζουμε για το Χ στο ημίχρονο. Από κει και πέρα η Σάλκε θα αναγκαστεί να βγει μπροστά δίνοντας χώρους που μπορεί να εκμεταλλευτεί η επίθεση των γηπεδούχων. Με πιθανό 1-0 ο ΠΑΟΚ θα οδηγηθεί σε φουλ άμυνα και η Σάλκε να κυνηγά την παράταση, κάτι που μου μοιάζει  πολύ πιθανό, αλλά και εκτεθειμένη ακόμα περισσότερο στην άμυνα... Σ' ένα τέτοιο σενάριο προσωπικά θα ποντάρω στο Live για επόμενο γκολ του ΠΑΟΚ.!!!